Merač hrúbky laku -povlakomer
Digitálny povlakometer slúži na meranie hrúbky vrstvy laku na oceľovom ako aj na pozinkovanom alebo hliníkovom povrchu. Ideálne sa hodí pre overenie originálnosti laku a vylúčeniu ďalšieho nástreku respektíve opravy zatmelením. Okrem iného sa používa pre meranie lakových vrstiev, izolačných náterov, alebo pre určenie hrúbky plastickej fólie ležiacej na oceli.

Známe sú rôzne hovorové názvy: hrúbkomer laku, povlakomer , tester laku, merač hrúbky laku…

Ako to funguje?

Povlakomer meria hrúbku nekovovej vrstvy (lak, farba, tmel, plast atď.) na kovovom povrchu (oceľ, pozinkovaná oceľ, hliník). Povlakomer meria skutočnú vzdialenosť od povrchu snímača k povrch kovu.

Technika merania:

Merač je vybavený snímacím prvkom. V závislosti na verzii je umiestnený priamo na zariadení, alebo na kábli v sonde. Pre meranie sa kolmo priloží meracia sonda na testovací povrch a mierne pritlačí. V necelej sekunde získavame nameranú hodnotu na displeji. Testovanie je potrebné vykonávať na čistom povrchu, pokiaľ sa nečistoty nachádzajú na laku, získame výsledok aj s vrstvou prachu.

Ako správne zmerať hrúbku laku?

Testovanie (meranie) laku na karosérii vozidla je vhodné začať od strechy a potom na každom diely vozidla vykonať niekoľko meraní (čím viac, tým lepšie). Hrúbka pôvodného laku na vozidle sa bežne pohybuje v rozmedzí hodnôt od 80 um – 180 um, a na jednom vozidle sa môže odlišovať až o 40%, zatiaľ čo druhá vrstva laku meria dvakrát viac, bežne až 400 mikrometrov. V prípade vyšších hodnôt máme dočinenia s tmelom. Ľavá a pravá strana vozidla majú byť lakované symetricky, zaroveň hrúbku laku je možné porovnať aj s iným vozidlom toho istého modelu a ročníku.

-17%
Original price was: 83.50€.Current price is: 69.00€. vrátane DPH