Analógová televízia nekončí

[Asociácia Prevádzkovateľov Káblových Televízií]

stiahnúť video
 

Analógová televízia bude aj po roku 2012

  • Analógová televízia nekončí: kábloví operátori budú šíriť analógovú televíziu naďalej po roku 2012, paralelne s digitálnou televíziou
  • Iba analógová káblová televízia umožňuje pripojenie všetkých televízorov v domácnosti bez prídavných zariadení (set top boxov) a ponúka kvalitu obrazu porovnateľnú s formátom standard digital
  • APKT začína televíznu kampaň vo viac ako 100 lokálnych televíziách, ktorou upozorní divákov na zavádzanie niektorých predajcov

Bratislava 2.6.2010 – Analógová televízia ostane v ponuke káblových operátorov aj po roku 2012.

Kábloví operátori týmto vychádzajú v ústrety domácnostiam, ktoré neprešli a najbližšie dva roky ani neplánujú prejsť na digitálny televízny príjem. Podľa údajov Asociácie prevádzkovateľov káblovej televízie (APKT), v súčasnosti využíva analógový televízny príjem nadpolovičná väčšina slovenských domácností. Kábloví operátori budú preto signál analógovej televízie šíriť vo svojich sieťach aj po roku 2012, keď sa začne oficiálny prechod na digitál. Dôvodom je taktiež fakt, že iba káblová analógová televízia umožňuje pripojiť televízny signál do všetkých televízorov v domácností bez potreby prídavných zariadení (set top boxov). Ďalším dôvodom je, že kvalitná káblovka ponúka porovnateľný počet programov ako digitálna televízia, a kvalitu obrazu porovnateľnú s televíznym formátom standard digital. Diváci tak nebudú musieť o dva roky investovať do set top boxov, satelitných kompletov či nových televíznych prijímačov.

APKT dnes zároveň začala televíznu kampaň, ktorá upozorňuje divákov na množiace sa prípady zavádzania užívateľov káblovej televízie podomovými predajcami, ponúkajúci televízne služby IPTV providerov.

Ako uviedol prezident APKT Robert Ťavoda, operátori už niekoľko mesiacov zaznamenávajú prípady, keď predajcovia niektorých IP TV providerov zavádzajú ľudí, že analóg končí. Je to výmysel, ktorého jediným cieľom je predať ľuďom službu, ktorá často nepotrebujú, a k tomu ešte za viac peňazí. Podomoví predajcovia s týmto účelom navštevujú najmä dôchodcov, ktorých sa presvedčivým vystupovaním často podarí takýmto spôsobom podviesť.

Vieme o mnohých prípadoch, keď 80 ročnej babičke predali televíznu službu dokonca s 3-ročnou viazanosťou, alebo najdrahší balíček, pričom im stačí lacnejší, základný balíček programov. Keď týmto ľuďom začnú chodiť mesačné faktúry na 30-40 eur, je už žiaľ neskoro, pretože provider trvá na dodržiavaní zmluvy. A to aj napriek tomu, že zmluva bola podpísaná na základe poskytnutia nepravdivých alebo zavádzajúcich informácií zo strany podomových predajcov,” skonštatoval R. Ťavoda. Dodal, že káblová televízia je tu už 20 rokov a aj v budúcnosti bude ponúkať kvalitnú zábavu.

Televízny spot APKT uvidia diváci vo vysielaní viac ako 100 mestských a regionálnych televízií. Kampaň sa začína dnes a potrvá do konca júna.

Robert Ťavoda
prezident
Asociácia prevádzkovateľov káblovej televízie

Káblový internet sa dostáva do regiónov

[20.11.2003, TREND / Daniel Cveček]

 

Zlatomoravský operátor myslel na širokopásmový internet už pri položení siete

Prístup do internetu prostredníctvom rozvodov káblovej televízie už nebude len doménou hlavného mesta a východoslovenskej metropoly. K Extelu Plus, s.r.o., Košice a UPC Slovensko, s.r.o., Bratislava onedlho pribudne spoločnosť CATV Tekov, s.r.o., Zlaté Moravce, ktorá chce káblový internet poskytovať v mieste svojho sídla a okolitých obciach.

Extel Plus poskytuje služby káblového internetu od roku 2000. I keď len na jednom košickom sídlisku, v Ťahanovciach, využívajúc sieť Územného bytového družstva (ÚBD) Košice.

V súčasnosti má približne tisíc zákazníkov. Mediálne známejšia UPC sa internetového biznisu chopila pred niekoľkými mesiacmi v bratislavskom Starom Meste a postupne rozširuje pokrytie do ďalších štvrtí hlavného mesta.

CATV Tekov získala licenciu Telekomunikačného úradu SR na poskytovanie káblového internetu v októbri tohto roka. Sieť, prostredníctvom ktorej ho bude poskytovať, si prenajíma od spoločnosti Vares, s.r.o., Banská Bystrica.

Vares vybudoval káblové rozvody v 25 mestách a obciach po celom Slovensku a v súčasnosti ich tiež prevádzkuje. „Sme v každom kraji okrem Bratislavského a Trnavského, ktoré obhospodaruje UPC,“ hovorí konateľ firmy Milan Kortiš.

V Košiciach…

Extel poskytuje káblový internet dvoma spôsobmi. Prvým je, že zákazníka pripojí k ethernetovej počítačovej sieti napojenej na sieť káblovej televízie ÚBD.

Keď o pripojenie v jednom vchode bytového domu požiadajú aspoň traja noví záujemcovia, vyjde ich zriadenie linky na 2 400 Sk (všetky sumy s DPH). Ak ich je menej, zaplatia o päťsto korún viac.

V prípade, že v danom vchode nie je zavedená dátová sieť, operátor zriaďuje nový prístupový bod. Robí to však len vtedy, ak o prípojku požiada najmenej pätnásť nových zákazníkov, nanajvýš z piatich susediacich vchodov. Za zriadenie linky sa potom platí podľa počtu žiadateľov od 2 500 Sk do 3 300 Sk.

Druhým spôsobom je pripojenie cez rozvody káblovej televízie prostredníctvom káblového modemu. Pri umiestnení v byte používateľa stojí jeho zapožičanie jednorázovo tisíc korún, umiestnenie v spoločných priestoroch bytovky je o šesťsto korún lacnejšie.

Na porovnanie – v Bratislave do konca novembra vychádza zriadenie linky od UPC na jednu korunu, pričom operátor nevyžaduje ani zloženie depozitu. Pri bežných cenách súčet oboch položiek vychádza na 4 500 Sk.

Cez ethernetovú prípojku Extel poskytuje dve alternatívy internetového prístupu. Za dátovo a časovo neobmedzené 64 kbit/s pripojenie pýta 399 Sk mesačne, dvojnásobná rýchlosť vyjde na 600 Sk.

Pri pripojení cez káblový modem sa cena kalkuluje aj podľa objemu stiahnutých dát. Najlacnejší balík zahŕňajúci 100 MB dát pri rýchlosti 64 kbit/s stojí tristo korún, za najdrahší bez objemového obmedzenia zákazník zaplatí necelých dvetisíc korún. V Bratislave vychádza neobmedzené pripojenie rýchlosťou 512 kbit/s na 1 700 korún mesačne.

…a v Tekove

CATV Tekov na rozdiel od košického providera počíta so spustením širokopásmového pripojenia. Záujemca zaplatí inštalačný poplatok a dostane káblový modem, ktorý si buď kúpi, alebo zaň bude platiť v rámci mesačného paušálu nájomné.

Podľa M. Kortiša bude mať každý zákazník k dispozícii teoretickú kapacitu 1 Mbit/s. Vzhľadom na výšku investícií by sa poplatok za internetové pripojenie mohol pohybovať okolo 1 200 korún mesačne.

„Ceny zariadení nás nižšie nepustia,“ hovorí. Pokiaľ by však išlo o objemovo neobmedzené pripojenie, bude to menej ako u UPC. CATV Tekov uvažuje o niekoľkých rýchlostných alternatívach pripojenia a okrem objemovo neobmedzeného prístupu počíta aj s obmedzeniami množstva prenesených dát.

Podrobnosti o cenách a jednotlivých druhoch pripojenia operátor zverejní pri štarte služby, teda o mesiac.

Konektivitu do internetu v Zlatých Moravciach zabezpečuje GTS Slovakia, s.r.o., Bratislava a v Košiciach GlobalTel Slovakia, s.r.o., Bratislava. „Pokiaľ by sme boli klientom Slovenských telekomunikácií, nemohli by sme im cenovo konkurovať,“ vysvetľuje M. Kortiš.

Iná stratégia

Bytové družstvo v Zlatých Moravciach, pre ktoré CATV Tekov už prevádzkuje káblovú televíziu, podľa konateľa firmy Štefana Suchého nepodľahlo na začiatku deväťdesiatych rokov živelnému budovaniu bezdrôtových sietí, na ktorých sa okrem šírenia televízneho signálu nedajú poskytovať žiadne iné pridané služby.

Š. Suchý si myslí, že jedným z dôvodov, prečo niektoré bytové družstvá tento trend podporovali, bola možnosť tunelovať fondy opráv.

CATV Tekov zvolila inú stratégiu. Poučila sa z chýb ostatných operátorov a rozhodla sa postaviť pevnú sieť. Na poskytovanie širokopásmového pripojenia myslela firma už od položenia jej základov v roku 1998, a preto bola z hľadiska infraštruktúry na zavedenie internetu už čiastočne pripravená. Vybudovanie siete spolu so sprevádzkovaním internetu podľa M. Kortiša stálo približne 2,5 milióna korún.

Na rozdiel od UPC, ktoré použilo drahšie zariadenia, však majú káblové rozvody CATV Tekov kapacitné obmedzenia. „Rýchlosť pripojenia by sa nemala znížiť, pokiaľ bude operátor poskytovať internet pre niekoľko sto zákazníkov. Ak ich však bude niekoľko tisíc, bude treba sieť rozšíriť,“ hovorí M. Kortiš.

Zatiaľ najmä Bratislava

Bežní internetoví surferi, na ktorých sa chce CATV Tekov zamerať, zatiaľ musia v Zlatých Moravciach, podobne ako v iných regiónoch Slovenska, vystačiť s vytáčaným spojením a digitálnymi linkami ISDN. Provideri vzhľadom na cenu širokopásmového pripojenia v súčasnosti pokrývajú a bojujú predovšetkým o pozície vo finančne lepšie situovanom hlavnom meste.

Z tritisíc používateľov, ktorí v súčasnosti predstavujú trh vysokorýchlostného internetu na Slovensku, je preto väčšina sústredená v Bratislave. Ako dodáva obchodný riaditeľ Slovanetu, a.s., Bratislava Juraj Kováčik, v hlavnom meste je hustota prípojok desaťnásobne vyššia ako na ostatnom území republiky.

Š. Suchý je presvedčený, že káblový internet si nájde zákazníkov aj v Zlatých Moravciach a okolí. Predpokladá, že podobne ako v zahraničí, aj na Slovensku sa káblový internet postupne stane najvyužívanejšou a najspoľahlivejšou formou internetového prístupu. „Kábloví operátori sú spolu s ST jedinými providermi, ktorých siete siahajú až do malých obcí,“ uzatvára M. Kortiš.

Foto – Pavol Danko

Čo ponúkajú “alternatívne” košické káblovky?

[31.1.2003  KORZAR]

Poplatok 67 Sk sa niektorým abonentom ÚBD Kuzmányho zdá vysoký

Územné bytové družstvo Kuzmányho so sídlom na Vojenskej ulici má vo svojej ponuke 24 programov za mesačný poplatok 67 Sk. Hoci je to najmenej v Košiciach, aj medzi jeho zhruba 3000 abonentmi sa nájdu nespokojenci. “Nájdu sa aj prípady, že nám ľudia tvrdia, že máme nehorázne vysoké ceny. Tie naše sú však presne také, aby pokryli náklady…,” hovorí podpredseda ÚBD Pavel Hornáček a dodáva, že pre nich je to “iba” doplnková” služba.

Ten predpokladá, že kvôli zvýšeným nákladom a budú musieť aj oni v priebehu roka zdvihnúť svoje ceny, no mesačný poplatok by mal určite zostať pod hranicou 100 Sk. Svoje služby by pritom vedeli poskytnúť každému záujemcovi, ktorí býva v Starom meste blízko ich súčasným káblových rozvodov pri Kuzmányho sídlisku. Keďže ich sesterská UBD Nova má svoje rozvody aj na sídlisku Ťahanovce (cena 98 Sk za 24 programov), sú schopní zaviesť káblovku aj na tomto sídlisku. Podmnienkou je, aby to chcela väčšina obyvateľov v danom bloku, do zriadenia prípojky boli ochotní investovať okolo 715 Sk a mali trpezlivosť tak do 2 mesiacov. “Je to veľmi dobrá cena v porovnaní s konkurenciou, ktorá sa obyvateľom vráti do niekoľkých mesiacov.”

V otázke programov má UBD Kuzmányho takmer rovnakú ponuku ako Kabel Plus, no namiesto Hallmarku, Animal Planet alebo Music Boxu majú maďarské a nemecké programy. “Music Box vieme zaradiť aj teraz, no problém je s hodinovým vysielaním NAŠA, ktorý našimi technickými možnosťami nedokážeme zachytiť,” dodal P. Hornáček.

Vares chce okrem Ťahanoviec pokryť aj Furču

Spoločnosť Vares Banská Bystrica má vo svojej základnej ponuke 20 kanálov v cene 55 Sk! Komu to nestačí, môže si priplatiť ďalších 255 SK a získa ďalších 21 programov. Fajnšmekri si navyše môžu mesačne doplatiť 280 Sk za HBO a Private Gold. “Dovolím si tvrdiť, že takúto ponuku za takú nízku cenu nemá nikto na Slovensku. Okrem National Geographic máme úplne všetko, v súčasnosti rokujeme s Galaxie Sport, ktorá zatiaľ v Košiciach nie je,” tvrdí konateľ spoločnosti Milan Kortiš.

Vares zatiaľ poskytuje služby zatiaľ iba na sídlisku Ťahanovce, no plány má omnoho väčšie. “Sme už rozhodnutí položiť optický kábel cez teplovod medzi Ťahanovcami a Furčou, aby sme sa dostali aj na toto sídlisko. Poznáme situáciu okolo káblovej televízie v Košiciach a aj problémy UPC. Ak sa splní náš zámer, do mesiaca od položenia kábla vieme zabezpečiť, aby na Furči a neskôr aj na iných sídliskách pozerali káblovú televíziu od nás. Navyše poskytuje aj internetové služby za veľmi prijateľné ceny.”

Aj v ich prípade platí, že dohodnúť by sa mali aspoň niektorí nájomníci v tom istom bloku, pričom prípojku im urobia za 1 300 Sk + 14 percent DPH. Ako nám M. Kortiš povedal, stretol sa s viacerými prevádzkovateľmi káblových rozvodov v meste, no tí zatiaľ nemali o spoločného podnikanie s jeho spoločnosťou záujem. “Ich politika bola dosť krátkozraká, no teraz sa kvôli zmenám v ponuke Kabel Plus mení situácia. Verím, že sa ešte v tomto roku dohodneme na spoločnom postupe.”

SBD II. sa naďalej bude sústreďovať na Terasu a KVP

SBD II. Košice na Bardejovskej ulici má vo svojej správe vyše 12 000 bytov na sídlisku Terasa a KVP. Na Terase doposiaľ väčšinou prenajímalo svoje rozvody spoločnosti Kabel Plus, pričom káblovku poskytovalo len obmedzenému množstvu užívateľov. Na sídlisku KVP to bolo trochu iné, keď káblovku od SBD malo 2600 užívateľov. Cena je pomerne prijateľná, za 22 programov pýta SBD 156 Sk, menším nedostatkom je absencia TV Prima, Spektrumu alebo Animal Planet. “V poslednej dobe sme zaznamenali zvýšený počet žiadostí o zavedenie káblovej prípojky. Tam, kde sú zrekonštruované bývalé spoločné televízne antény alebo kde máme rozvody, ktoré má prenajaté Kabel Plus to v prípade záujmu obavyteľov vieme urobiť do niekoľkých týždňoch. V iných prípadoch je to komplikovanejšie, no najneskôr do 6 mesiacov to vieme zariadiť. Naše teritórium však naďalej zostáva Terasa a KVP,” konštatuje technický námestník riaditeľa Andrej Vereb.

Záujemcovia o zavedenie káblovky by si mali dať žiadosť na vedenie družstva, čím viac ich bude, tým menšia bude aj cena za prípojku. “Tá závisí od mnohých faktorov, niekde môže byť pod 1000 Sk, inde aj 3000 podľa lokality a stavu súčasných rozvodov.”

Na nových abonentov sú v SCC pripravení

Zatiaľ najmladšou káblovkou v Košiciach je Slovak cable company so sídlom na Maurerovej ulici, ktorá rozvody odkúpila od SBD III na Furči. Ceny sú taktiež pomerne dobré, zhruba dva tisícky abonentov za “základných” 8 programov platí 80 Sk a za všetkých 30 kanálov je to 175 Sk. Z “bežných” staníc sa nemôžu pozerať iba na Animal Planet a Hallmark.

“Najmä v posledných dňoch sa na nás stále obracajú noví záujemcovia. Samozrejme, že im vieme a aj máme záujem pomôcť ku kvalitnej a cenovo prijateľnej káblovke. Ak aspoň 70 percent obyvateľov daného bloku má záujem, vieme im zrealizovať novú prípojku. Aktivačný poplatok predstavuje 2700 Sk. Ak v blízkosti domu nového užívateľa už náme svoj rozvod, stihneme to hneď. Inde by to trvalo okolo jedného mesiaca,” povedala nám konateľka spoločnosti Slovak cable company (SCC) Emília Jurčíková.

* * *

Teda ak si to zhrnieme, “starí” zákazníci Kabel Plusu majú najväčšiu možnosť prejsť ku konkurencii na sídliskách Ťahanovce, Furča, Terasa a KVP. Vyskakovať príliš nemôžu obyvatelia centra mesta, Juhu a ani Jazera. Úplne najhoršie sú na tom obyvatelia okrajových mestských častí. Ich “zakáblovanie” nemá žiadna káblovka vrátane Kabel Plus ani len v dlhodobom pláne…